20 let Očního Studia pohledem majitele

U kulatých výročí bývá zvykem bilancovat, hodnotit, vzpomínat. Jak na dvacet let mezi brýlemi vzpomíná samotný majitel Aleš Žejdl, si můžete přečíst v našem krátkém rozhovoru.

První pobočku jsi otevřel před 20 lety. Vzpomínáš si ještě na první den?
Otevřeli jsme v Hodoníně v úterý 22. srpna 2000. Byl to krásný letní den a naše tržba byla asi 1000 korun.

Pamatuješ si, jaké brýle byly tenkrát v kurzu?

Pamatuju. V té době se nosily kovové brýle, úzké, obdelníkové. Čím užší, tím lepší. A chvíli poté přišly do módy plasty.

Co bylo v úplných počátcích nejtěžší?

Důležité bylo dodat si odvahu a jít do toho. Člověk hodně přemýšlel, co všechno se může stát, kdyby se něco nepovedlo. A všechno bylo časově náročné. Práci jsem věnoval i 15 hodin denně, aby se všechno stihlo. Na začátku jsme byli ve firmě jen 3 a muselo se všechno zvládnout. Dnes už si práci rozděluje o hodně větší tým.

A kolik vlastně tým Očního studia čítá optiků a optometristů? Je s vámi někdo celou dobu působení?

Katka z hodonínské pobočky je s námi od začátku. A pak některé kolegyně, které jsou dnes na pobočce Platinium, ty jsou u nás kolem 17 let. Teď je nás 38, ale náš tým se neustále rozrůstá. A rozrůstají se i rodiny našich optiků. Nedávno jsme počítali, že za dobu od našich začátků přibylo do rodin zaměstnanců 35 dětí. To je taky krásné číslo.

Co osobně považuješ za největší milník v historii Očního Studia?

Je těžké vybrat konkrétní událost. Firmu budujeme krok po kroku. Významným milníkem ale rozhodně bylo otevření pobočky Platinium. Spousta lidí mě od tohoto plánu odrazovala. Strašili, že je na špatném místě a nebude to fungovat. Ale ono to funguje. My jsme z této pobočky udělali naši vlajkovou loď a je to největší optika v Česku.

aleš žejdl

A na co jsi hrdý? Co se povedlo?

Myslím, že se nám povedlo vybudovat značku. Lidé nás znají, věří v kvalitu naší práce. Žejdl je prostě součástí Brna. Jsem také rád za náš stabilní a přátelský kolektiv. Jsme dobrý tým.

Dvě dekády už jsou dlouhá doba. Byly i nějaké krize?

Samozřejmě byla spousta malých krizí, pořád se něco děje a musí řešit. Ale nejvíc nám paseku nadělala asi politika, přesněji nečekané nápady politiků, jako byla například v roce 2013 změna DPH nebo nedávné zavedení EET. To jsou věci, které neovlivníme, ale musíme na ně reagovat. No a pak to, co se děje teď v souvislosti se stavem nouze. Nejde o byznys, ale o to, aby bylo uchráněno zdraví jak našich zaměstnanců, tak zákazníků. Musíme si navzájem pomáhat a dodržovat všechny předpisy. Jsem vděčný, za zaměstnance, kteří se i v této době snaží dělat pro Oční Studio maximum. Jen společně to zvládneme.

Co tě osobně na práci nejvíce baví?

Těší mě, když člověk, který k nám přijde, odchází spokojený a opravdu dobře vidí. Že jsme mu pomohli nejen zlepšit zrak, ale třeba i změnit image. Mám rád osobní přístup a lokálnost. Stále se cítím jako živnostník, ne jako podnikatel. Nemám potřeby budovat anonymní řetězec se stovkami zaměstnanců. Chci je znát a chci znát i naše zákazníky. Těší mě i úsměvy zaměstnanců, když vidím, že jsou u nás spokojení.

Co Očnímu Studiu k jeho kulatinám přeješ?

Moje největší přání je, aby nás to bavilo i za dalších 20 let. A taky abych u toho byl osobně i já. Aby nás značka Oční Studio Aleš Žejdl přežila. Vytrvala a byla známkou kvality.

Nový slogan zní: „Budoucnost vidíme jasně“, co má vyjadřovat?

Chtěli jsme tím vyjádřit hlavně stabilnost našeho podniku, to, že se na nás mohou naši zákazníci spolehnout a že se našim službám a jejich zlepšování budeme věnovat i v budoucnu.


A jak vlastně těch 20 let oslavíte?
Jak jsem již říkal, tím, co vyjadřuje náš slogan. Takže hlavně kvalitní prací, vybavíme obchody novou technikou, abychom stále šli s dobou a nabídli našim zákazníkům to nejlepší.
 Aleš Žejdl se narodil 11. 3. 1972 v Brně.
Obor Oční optik vystudoval na VOŠ v Brně na Merhautové, dále pokračoval studiem Optometrie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.
Od počátku svého podnikání zhotovil s kolegy přes 185 000 brýlí.
Má 5 optik a 3 dcery.
V roce 2016 byl zvolen Osobností roku v anketě Brno top 100.
Ve volném čase se věnuje basketbalu, jízdě na motorce a cyklistice.