Chcete-li se dozvědět více o problematice dětského zraku, navštivte stránku dětské optiky.
Preventivní vyšetření zraku u dětí je vhodné podstoupit mezi 18. a 24. měsícem života dítěte, a to bez ohledu na to, zda se u rodičů vyskytuje refrakční vada. Další oční vyšetření je vhodné po 6. roce věku dítěte.
Zejména u malých dětí jsou brýlové obruby především optickou pomůckou pro zlepšení vidění a zajištění správného vývoje zrakových funkcí. Pro děti je nejpodstatnější to, aby se v brýlích cítily pohodlně a dobře přes ně viděly. Věnujte výběru vždy dostatek času, tak aby mělo dítě prostor pro rozhodnutí. Nepodceňujte u dětí volbu pestrých barevných kombinací.
Největší prioritou pro děti je bezpečnost. Proto doporučujeme plastové nebo polykarbonátové brýlové čočky, které se netříští v případě úderu či nárazu. Tvrzení brýlových čoček, které zvyšuje odolnost vůči poškrábání je již standardní povrchovou úpravou. Ke zvýšení komfortu dívání vašich dětí pomůže antireflexní vrstva. U vyšších dioptrií je vhodné brýlové čočky ztenčit, aby brýle působily esteticky, byly lehké, pohodlné a dítě se tak vyhne posměchu okolních dětí. Brýle by se jinak mohly stát nepříjemnou součástí života dítěte, přitom je tak snadné při odborném výběru těmto nepříjemnostem předejít.
UV záření se velkou mírou spolupodílí na vzniku šedého zákalu a dalších očních onemocnění. Není tedy nikdy dost brzy začít si oči chránit před možným poškozením. Vzhledem k tomu, že dětské oči jsou velmi citlivé na působení UV záření, vybírejte sluneční brýle velmi svědomitě. Jak správně vybrat dětské sluneční brýle?
Díky kontaktním čočkám mohou děti a dospívající dosáhnout zvýšené kvality svého života v mnoha směrech, zejména díky zvýšení vlastního sebevědomí a schopnosti se neomezeně účastnit aktivit. Rozhodnutí, zda je již dítě dostatečně vyspělé pro nošení kontaktních čoček, často závisí spíše na jeho povaze než na věku. Mladší děti zvládají aplikaci zpravidla stejně rychle jako dospělí. Dítě by mělo projevit zralost tak, že se pokusí samo vložit čočky do oka a vyjmout je. Mělo by se zajímat o čištění čoček a chápat zásady jejich nošení. Motivace dítěte je nezbytná hned od počátku, protože některé děti se bojí sáhnout do oka, nicméně silná motivace k nošení kontaktních čoček pochopitelně proces první aplikace zjednodušuje. Podpora rodičů a jejich pochopení jsou dalšími klíčovými faktory při rozhodování, zda může dítě začít nosit kontaktní čočky. Kontaktolog musí dále zvážit, zda dítě prokazuje dostatečnou koordinaci a zručnost, aby si dokázalo samo aplikovat a vyjmout čočky. Pokud je to nezbytné, mohou dítěti aplikovat kontaktní čočky i rodiče.
Nejvhodnější variantou jsou denní čočky pro jedno použití. Výhodou je menší riziko infekce a větší pohodlí. V případě jednodenních kontaktních čoček odpadá péče o čočky, čištění, výdaje za roztoky a pouzdra. Jednoznačně jsou nejvhodnější variantou také pro alergiky. U dětí je doporučováno nošení kontaktních čoček pouze příležitostně, pro což jsou jednodenní kontaktní čočky ideální. O kontaktních čočkách pro děti.