Ostatní čočky

Sluneční brýlové čočky

1. Zabarvené brýlové čočky

Brýlové čočky s jemnějším zabarvením se nepovažují za sluneční, ale jedná se o brýlové čočky zvyšující zrakové pohodlí. Jsou určeny pro nošení ve vnitřních prostorách či v městském prostředí za středně jasných podmínek.

Sluneční brýlovou čočkou můžeme nazvat čočku z kategorie zabarvení 2, 3 a 4 s maximální propustností světla 18 %. Ale pozor, kategorie zabarvení přímo nesouvisí s ochranou před UV zářením.

2. Samozabarvovací brýlové čočky

Jsou pro nositele, kteří vyžadují komfortní vidění při aktivitách venku a čiré vidění při činnostech uvnitř místnosti. Tyto brýlové čočky reagují na UV záření a podle jeho intenzity se zabarví. V autě na UV spíše nereagují.

XTRActive představují samozabarvovací čočky určené pro nositele, kteří tráví mnoho času venku nebo řídí automobil více než hodinu denně a hledají komfortní vidění za slunečného dne i za sklem automobilu. V místnosti jsou brýle s těmito čočkami lehce zabarvené, v autě tmavé a venku extra tmavé.
Z barevných provedeních je nejčastější šedá, hnědá a zelená, ale je možné je vyrobit i v barvách rozjasňujících, například oranžové.

3. Polarizační brýlové čočky

Kromě ochrany proti UV záření poskytují polarizační brýlové čočky také snížení oslnění od nepříjemných odlesků slunečních paprsků. Dalším benefitem těchto stále zabarvených plastových čoček je zvýšení kontrastu, nezkreslené podání barev a jasnější pohled. Jsou skvělým řešením na léto pro všechny nositele brýlí a dokonalým řešením především pro řidiče a rybáře.

Nejčastější barvou je šedá, hnědá a zelená, ale opět je možné je zhotovit v nových odstínech, například modré a fialové stejně jako v gradálu.

4. Zrcadlové brýlové čočky

Jeden z nejvýraznějších trendů posledních let jsou zrcadlové čočky na slunečních brýlích. Tuto velmi efektivní zrcadlovou úpravu lze vyrobit jak na brýlové čočky zabarvené, tak polarizační.

Jejich provedení je různobarevné, od žluté přes modrou až po stříbrnou.

Brýlové čočky pro řízení auta

Řízení vyžaduje ostré dívání, bezchybné vnímání barev (zejména červené a zelené) a neustálou pozornost. Je důležité zvolit vhodné brýlové čočky, aby byly komfortní v jakoukoliv denní dobu a za každého počasí. Do doby, kdy klient nevidí ostře pouze do dálky, je ideální volbou plastová či polykarbonátová čočka z důvodu bezpečnosti doplněná antireflexní a hydrofobní vrstvou.
Polarizační úprava, vhodně zvolený barevný filtr či samozabarvovací brýlové čočky mohou uživateli především za slunečných dnů komfort vidění znatelně usnadnit. 

Pro uživatele, kteří již vyžadují brýle na blízkou vzdálenost a trápí je v autě neostrý pohled na střední a blízkou vzdálenost, jsou určeny speciální brýlové čočky pro řidiče. Jedná se o zjednodušenou podobu multifokální brýlové čočky. V horní části čočky jsou umístěny dioptrie na dálku a směrem dolů se dioptrická hodnota mírně navyšuje. Vzhledem k malému dioptrickému rozdílu mezi těmito částmi, dovoluje brýlová čočka uživateli nabídnout velmi široké zorné pole v dálkovém segmentu. Tento speciální typ brýlové čočky se dodává v 8% zabarvení.

Sportovní brýlové čočky

Převážná většina sportovních obrub je navržena tak, že prohnutí brýlového středu přibližně odpovídá parametrům hlavy sportovce. Toto zakřivení je tedy nutné zohlednit i při výběru brýlových čoček, jinak by byly navozeny zobrazovací vady. Sportovní brýlové čočky jsou vyráběny individuálně a přináší perfektní zobrazovací vlastnosti i v periferním pohledu, což je při sportovních aktivitách velmi důležité. Každý pokles zrakových funkcí přímo úměrně snižuje i sportovní výkon.

Z důvodu bezpečnosti uživatele jsou sportovní brýlové čočky vyráběny z polykarbonátu nebo plastu. Ideální variantou jsou polarizační brýlové čočky, které zajišťují větší ostrost, vnímání ostrých a nezkreslených barev, zvyšují kontrast díky odklonění nepříjemných odlesků např. na vodní hladině. Každá sportovní aktivita má své specifické požadavky na barevný odstín brýlových čoček. V nabídce je pestrá paleta barev, je možné vyrobit různé procentuální zabarvení brýlových čoček nebo samozabarvovací variantu. Pro zvýšení pohodlí při dívání se nanáší zadní antireflexní úprava a hydrofobní úprava pro snadnější údržbu, což ocení zejména příznivci outdoorových sportů.

 

Všechny zmíněné varianty lze zhotovit nejen v podobě jednoohniskových skel, ale také multifokálních.