S brýlemi do školy
Začátek září je doslova za rohem, a pokud jste rodič školáka či předškoláka, začínáte shánět bačkory, sešity, tužky a jiné pomůcky. Co se týče očí a brýlí, není třeba nikam spěchat, nic speciálního nakupovat.
Se začátkem školního roku není ani potřeba objednávat se k lékaři na oční prohlídku. Pokud vaše dítě brýle již nosí, pravděpodobně chodíte na plánované pravidelné oční kontroly dle domluvy s lékařem.
Máte podezření na špatné vidění vašeho potomka?
S nástupem do školy zkontrolujte
1. Vzhled dětských brýlí
Kam se letos brýle s vaším dítětem podívaly? Možná okusily slanost moře, za čočkou skrývají zrníčka písku z pískoviště, nebo je značí pár škrábanců od pádu na chodník. Možná jen potřebují vyčistit od drobných nečistot.
Občasné ultrazvukové čištění brýlí v optice je potřeba, dostane malé částečky prachu i ze záhybů. Optik vyrovná, anatomicky přizpůsobí obrubu, zkontroluje i stav samotných brýlových čoček. Řekne vám, zda jsou brýle nositelné, či je třeba zapřemýšlet nad případnou výměnou brýlových čoček. Porušená povrchová úprava může způsobit rozptyl světla, neostré vidění a tím zhoršenou soustředěnost.
2. Posazení brýlí na nose
Zkontrolujte, zda brýle dítěti sedí, zda je má na obličeji vyrovnané. Nutkání dívat se jiným místem přes brýlovou čočku než jejím středem je znak špatného posazení brýlí. Další indícií, že brýle potřebují úpravu, je také neustálé sjíždění brýlí a jejich posouvání rukou či obličejovou grimasou.
Zjistíte-li, že brýle nesedí tak, jak mají, zajděte s nimi do optiky. Brýle se nesnažte násilím ohýbat ani rovnat. V optice máme speciální kleště a nahřívadla, která nám úpravu brýlí zjednoduší.
3. Okluze u mladších dětí
Pokud jde vaše dítě do školky/školy poprvé s okluzí, informujte prosím paní učitelku. Alespoň o tom, jak by měla správně okluze sedět, ať už na oku, nebo na brýlích. Poučení samotného dítěte jak s okluzí zacházet a proč ji vlastně má na očičku, je taktéž vhodné. Paní učitelka se pravděpodobně ptát nebude, ale kamarády, především těch mladších dětí, to možná zajímat bude. Více o okluzorech si přečtěte na stránce dětské optiky.
Také je třeba dítě ubezpečit, že očičko musí být zakryté, aby v budoucnu dokázalo perfektně vidět. Dětské obrázky na okluzorech (ať už látkových, nebo náplasťových) a motivační listy od společnosti Raná péče jsou krásným podnětem k jejich nošení.
4. Starší děti a brýle
Děti od 2. stupně ZŠ často samy poznají, jestli jim brýle sedí, zda jim nesjíždí, či zda na tabuli vidí hůř. Možná jen dobře cílená otázka na ostrost vidění je nakopne k tomu, aby si uvědomily, že něco není v pořádku. I u starších dětí jsou důležité preventivní kontroly u očního lékaře.
U teenagerů zvažte při pořizování brýlí použití filtru modrého světla na brýlových čočkách. Od 12 let věku mládež již hojně využívá digitální zařízení v podobě smartphonů, tabletů a počítačů, a to nejen ve volném čase, ale také jako učební pomůcku ve školách. Nadměrné působení modrého světla může ovlivnit soustředění i denní biorytmus.
5. Volnočasové aktivity a brýle
Začínající období kroužků, sportů a tvoření si žádá také zamyslet se nad možnou zátěží a prodloužením délky životnosti brýlí. Zatímco při malování či angličtině není potřeba brýle nijak více řešit, o florbalu a baletu se tohle říct nedá. Děti běhají, skáčou, dělají kotrmelce či naráží do sebe. K udržení brýlí na hlavě mnohdy postačí silikonová gumička, kterou upevníte na koncovky stranic brýlí. Jiným řešením je mít brýle dvoje a podle aktivit je střídat.
Co doporučujeme dál?
- U dětí, které nosí dioptrickou korekci nad 3 dioptrie, mít brýle náhradní.
- Pokud má dítě předepsané brýle, je to ze zdravotního důvodu. Jejich nenošení snižte na minimální možnou dobu.
- Když zrovna nejsou brýle na nose, měly by mít své místo v tvrdém ochranném pouzdře.
- Pokud máte dítě s rostoucími dioptriemi, zvažte čočky na progresivní myopii.
Jak u nás probíhá výběr brýlí pro děti
Vyšetření zraku u dětí do 15 let provádí pouze lékař. Do optiky pro nové brýle proto přijďte již s platným předpisem na brýle od lékaře. Měření zraku a aplikaci kontaktních čoček u mládeže od 15 let provádí již optometrista. Objednat se na tyto služby můžete online.
Výběr dětských dioptrických brýlí je opravdu široký. Pro vaše dítě spolu najdeme ty pravé brýlové obroučky, které se mu budou líbit a které bude nosit rádo. Doporučíme vám také nejvhodnější tvar i velikost brýlí v závislosti na typu jeho korigované refrakční vady. U nás vyberete brýle dioptrické i sluneční.
Brýlové čočky vybíráme s ohledem na naměřené hodnoty a potřeby vašich dětí. Dbáme na funkčnost i estetický vzhled, protože víme, že ochota nosit brýle v dětském věku je pro vývoj zrakové vady podstatná.
Pro pohodlný nákup jsme pro vás připravili řadu benefitů, včetně pojistky proti rozbití a odcizení brýlí. Využít můžete i Rodinnou bonusovou kartu, kde se sčítají body celé vaší rodiny. Nové brýle budete mít na pobočce připraveny do 5 – 14 dnů.
Po nákupu brýlí můžete využít bezplatný servis brýlí.
Víme, že děti jsou aktivní a jejich brýle toho dost zažívají. Pravidelný servis a čištění může prodloužit životnost dětských brýlí.
Uvidíte, že vám vždy správně poradíme
Kde vybrat dětské brýle
Stavte se do jedné z našich pěti optik. Tři z nich mají i dětskou optiku s velkým výběrem brýlí pro děti.
Často se ptáte
Kolik stojí dětské brýle?
Design dětských brýlí, výrobní technologie i použitý materiál je shodný s brýlemi pro dospělé stejně jako kvalita brýlových skel. Na dětské brýle využijte příspěvek pojišťovny, případně slevu při předložení karty Rodinný pas. Kompletní dětské brýle u nás pořídíte od 2000 Kč.
Mohu na vyšetření zraku objednat své dítě?
Vyšetření zraku u dětí do 15 let smí v České republice provádět pouze oční lékař. V očním studiu měříme zrak dětem od 15 let.
Ve kterém očním studiu je největší výběr dětských brýlí?
Největší výběr dětských obrub najdete v Dětské optice Aleš Žejdl na Nádražní 10 a Křenové 71 v Brně a v Hodoníně.
Nabízíte čočky na progresivní myopii?
Progresivní myopie je téma, kterému se intenzivně věnujeme a nabízíme brýlové čočky od několika výrobců – Hoya, Essilor, Rodenstock.