Dioptrické brýle

Dioptrické brýle slouží především ke korekci zrakové vady (krátkozrakosti, dalekozrakosti, příp. astigmatismu), popřípadě ke korekci presbyopie (projev přirozené degenerace oční čočky vlivem věku). Velikost korekce se vyjadřuje prostřednictvím optické mohutnosti v dioptriích. V současnosti jsou dioptrické brýle nejpoužívanější korekční pomůckou, která má vliv na zlepšení vidění.

Moderní dioptrické brýle však slouží nejen ke korekci očních vad, ale současně také jako nepřehlédnutelný módní doplněk. Jako takový představují významnou součást vaší image, proto jejich výběru věnujte opravdovou pozornost. Správným nebo nesprávným výběrem dioptrických brýlí můžete do značné míry ovlivnit své působení na ostatní (to, jak vás ostatní vnímají), a to jak pozitivně, tak i negativně.

Jak správně vybrat brýle?

Brýle vždy kupujte u specialistů (očních optiků) v kamenném obchodě, kde máte možnost si je vyzkoušet. Brýle mají být nejen hezké na pohled, ale také v souladu s vaším tvarem obličeje a v ideálním případě podtrhovat váš typ osobnosti.

Brýle je třeba před nákupem vždy pečlivě vyzkoušet, zda sedí na správných bodech za ušima, zda nekloužou z nosu anebo netlačí. Brýle si při výběru nechte třeba i 10 minut nasazené, abyste zjistili, zda se v nich cítíte pohodlně. Protože každé brýle jsou v podstatě polotovar, který se musí nejprve přizpůsobit tvaru vaší hlavy. Oční optik provede odborně anatomickou úpravu brýlí vám na míru. Špatně zvolené nebo anatomicky neupravené brýle padají z nosu, tlačí (způsobují až velmi bolestivé otlaky) a nedokáží plnit správně své funkce, zejména optické a ochranné.

Brýle vždy volte pro daný účel - jedny brýle jsou často málo. Stejně jako se odlišně obléknete do divadla, do zaměstnání anebo na práci na zahradě, je vhodné pro tyto činnosti volit i různý typ brýlí. Stejně tak jiné brýle bude potřebovat mladý student vysoké školy využívající digitální technologie ve srovnání se zkušeným automechanikem.

Chcete-li brýle např. pod motocyklovou nebo lyžařskou helmu, vezměte ji k nákupu do optiky s sebou a zkuste si brýle nasadit pod přilbu. Nesmí se těžko vsouvat, nesmí tlačit za ušními boltci a neměly by se mlžit (toto většinou hned nepoznáme). Existují však brýlové čočky a čistící přípravky, které mají tzv. antifog (protizamlžovací) funkci.

Přečtěte si také o možnostech dioptrických brýlových čoček.