Antireflexní vrstva

Antireflexní vrstvy mají za úkol eliminovat rušivé světelné odlesky. Tím zvyšují nejen estetiku brýlí ale zároveň také uživatelský komfort a efektivitu zobrazení.

Světlo odražené od povrchu běžné brýlové čočky způsobuje zrcadlový efekt, který znemožňuje vidět uživateli do očí. Kromě estetického problému, způsobuje odražené světlo také problém funkční. Klinické studie ukazují, že u brýlových čoček bez antireflexní vrstvy dochází k výraznému snížení kontrastní citlivosti oka.

Antireflexní úprava však s využitím tzv. destruktivní interference odražené paprsky odruší. Díky tomu poskytují brýlové čočky s antireflexní úpravou:

  • Snížení rušivých odrazů
  • Lepší kvalitu vizuálních informací
  • Vyšší kontrastní citlivost
  • Vyšší propustnost pro světlo

 

Na obrázku levá brýlová čočka bez antireflexní úpravy, Pravá bez odlesků - s antireflexní úpravou.


Antireflexní úprava se může nacházet na přední i zadní ploše brýlové čočky. Zejména u slunečních brýlí je důležité, aby byla antireflexní vrstva nanesena i na zadní ploše čočky. Světlo pronikající zezadu („zpoza“) brýlí by se bez antireflexní úpravy odrazilo do oka, což je velmi nepříjemné. Díky antireflexní úpravě naopak odražené paprsky projdou skrze brýlovou čočku, čímž se výrazně zvyšuje komfort nošení.

Zbytková barva antireflexu je lehký barevný nádech povrchu brýlové čočky s antireflexem, který je viditelný pod určitým úhlem. Jeho barva se dle druhu antireflexní úpravy liší (modrozelená, zelená, fialová...).

Antireflexní úpravu lze kombinovat s ochrannou vrstvou proti modrému světlu, která je vhodná zejména pro lidi pracující většinu dne na počítači.